BİR KİTABIN BAŞINA GELEBİLECEK EN İYİ ŞEY EŞİK’İN BAŞINA GELDİ

Şenol Çarık

Remzi Kitabevi etiketiyle raflarda yerini alan ve 2. baskısını yapan Irmak Zileli’nin ilk romanı olan “Eşik”, en yalın ifadeyle 12 Eylül’de çocuk olmanın romanı; politik bir ailenin çocuğu olan Eylül’ün yaşadığı serüvenin ve eşik atlayarak “ben de varım” diyen bir birey olmasının romanı. Ve yazarın kendi yaşamından da izleri taşıyan bir roman. Türkiye solunun iki önemli ismi Gün Zileli (babası) ve Doğu Perinçek… gibi. O sıkça sorulan “otobiyografik bir roman mı Eşik” sorusunu ise; “Bu romanın hem tamamı gerçek hem de tamamı kurgu. Ben otobiyografik malzemeyi kullanarak bir roman yazdım”diye yanıtlıyor Irmak Zileli.

Bu tartışmayı bir yana bırakırsak“bir kitabın başına gelebilecek en iyi şey geldi Eşik’in başına”diyelibiliriz. Kurgusu ve dili konusunda gösterdiği olağanüstü başarıyla birlikte eserin sevilmesi, çok okunması, ilgi görmesi, tartışılması… bir yazar için elbette güzel şeyler ama bunlardan da öte okurlarının ortak noktalarına dokunup, yürekler arasında bağlar kurdu Eşik.

İşte Irmak Zileli ile yaptığımız o söyleşi:

-‘Eşik’ ilk romanın. Daha önce de yayınlanmış eserlerin var ama roman dünyasına ilk adımın. ‘İlk’lerin yeri insan yaşamında hep ayrıdır değil mi?

Elbette öyledir… Bu açıdan bakınca bu romanın da benim için bir eşik olduğunu söyleyebiliriz… Roman yazmanın eşiği geçildi. Sıra bu yolculukta karşıma çıkacak yeni eşiklerde, yeni romanlarda.

-12 Eylül döneminde büyümenin hele de siyasal mücadelede etkin bir ailede büyümenin romanı mı Eşik?

Bir yönüyle öyle. Her romanın farklı farklı okumaları olabilir ama. Kimisi bunu bir baba-kız ilişkisi olarak okur, kimi 12 Eylül’den bağımsızlaştırarak, evrensel anlamda siyasi çatışmaların içinde kendi yolunu bulmaya çalışan bir insanın romanı olarak okur… Daha pek çok farklı katmanı ve boyutu vardır mutlaka. Ama bu katmanların neler olduğunu benim söylemem doğru olmaz. Her okur için yeni bir yaratım sürecidir okuma. Buna müdahale etmek istemem. Kaldı ki benim farkında bile olmadığım pek çok boyutu olabilir romanın, okurların yeni keşiflerinin önüne de geçmek istemem doğrusu.

“12 Eylül’ün küçük bir kızın yaşamına yansımasını anlattım”

-O yılları, küçük bir kız çocuğunun bir döneme ışık tutan samimi anlatımlarıyla aktarma gereğini neden hissettin?

Ben o yılları anlatayım diye çıkmadım yola. O yıllar o küçük kızın yaşamına nasıl yansıdı, ona bakmak istedim. Bu anlamda bu bir 12 Eylül romanı olmaktan çok, 12 Eylül’ün içindeki Eylül isimli kızın romanı. Öte yandan, bugüne dek 12 Eylül’e ilişkin anlatılar hep o dönemi yetişkin olarak yaşamış kişilerin cephesinden yazıldı. Bu elbette önemliydi. Ama 12 Eylül’ü anlamak için yeterli değildi. 12 Eylül’ün etkilerini gerçek anlamda anlamak için bugüne yansımalarına bakmak gerekir bana göre. Öteki türlü baskı, işkence ve hapislikle sınırlı bir anlatı çıkar ortaya. Oysa 12 Eylül, dünya çapında esen bir ideolojik rüzgarın ülkemizdeki yansıması. Bu nedenle o rüzgârın savurduğu hayatların geçirdiği dönüşüme bakmak anlam kazanıyor. Eylül’ün hikâyesi o dönüşüme ışık tutacak gibi göründü bana.

“Birey olmanın feryadı”

 

-Romanda bazı bölümleri görüyoruz. Aynı siyasi yapıda yer alan Anne (Ayşe) ve babanın (Hasan) tanışması, cezaevi yılları, Eylül’ün doğumu, 12 Eylül darbesi, Hasan’ın kaçak yaşamak zorunda kaldığı yıllar… “Eylül” her dönemde, her geçişte küçük bir kız çocuğuna göre büyük olaylar yaşıyor. Ancak tepkilerini çoğunlukla içine atıyor. “Eylül”ün bu sessiz çığlıkları yapısından mı kaynaklanıyor?

Bunu sanırım Eylül’e sormak gerek. O koşulların içinde Eylül başlangıçta suskun kalıyor ama sonunda feryat ediyor ve o feryat aslında birey olmaya başladığının, özgürleşme iradesi gösterdiğinin de kanıtı bana göre… Başlangıçtaki suskunluğundan daha önemlisi bence bu.

-Bazı sahneler insanı oldukça etkiliyor. Yüzde tebessüm bırakan sahnelerde bile yürekte bir burukluk yaşatabiliyor insanda. Karamsar bir hava var sanki.

Bilmem öyle mi? Ben yazarken karanlık bir tablo içinde hissetmedim kendimi. Yazıklanan ve “ne acılar çektik” söylemini tekrarlayan bir roman olmamasını umdum… Aksine, eğer oradan Eylül gibi bir kadın çıkıyorsa ve bir özgürleşme yaşanıyorsa, karamsar bir havadan söz edilemez gibi geliyor bana. Ayrıca Eylül’ün özgürleşmesinde, içinden geçtiği o yaşamın, bize bugün çok dramatik gelen deneyimin de payı olmadığını kim söyleyebilir?

-Eylül, 12 Eylül darbesinden sonra babasının arandığı ve evde saklandığı dönemde misafirlere ve komşulara durumu belli ettirmemek için ailesinin öğrettiği rolleri bir güzel oynuyor. Sonraki yıllarda tiyatroya da merak salıyor. Eylül’ün var olan yeteneğinin dışa vurumu muydu babasının sıradan bir insanmış rolünü iyi oynaması, yoksa o yıllardan kalan bir edinim miydi?

Eylül çocuktu o zaman. Çocuklar oyun oynamaya bayılır. Gerçekten de en iyi oyuncular çocuklardır. Böyle düşünürseniz çocukluğunda oyunları nasıl oluyor da böyle güzel kıvırıyor diye düşünmezsiniz. Sonraki yıllardaki tiyatro merakının bununla bir ilgisi var mı, açıkçası bunu ben de bilemem…

-Her çevreden, yaştan, cinsiyetten kısacası her türden okuyucu kendini romanda bulabiliyor. Yani 12 Eylül darbesini yaşamış insanlar, siyasal ayrışmalardan dağılan aileler, babasız ve annesiz büyüyen çocuklar, çocuklarını göremeyen büyükler…

Bu roman yazan biri için duyabileceği en güzel söz. Zaten bizi etkileyen, bizde iz bırakan romanlar, kendimizi en çok bulduklarımız değil midir? Dünyanın öteki ucunda da geçse, bambaşka bir iklimi de anlatsa orada insana ait duyguları en öz, en arınmış haliyle, gerçek hayatta bulamayacağımız durulukta ve derinlikte görmek bizi etkiler. Bu sayede o romanlarda hem kendimizi buluruz, hem de kendimizi yeniden keşfederiz. Eşik, bunu bir parçacık yapabildiyse bile ne mutlu bana.

“Roman Hayat Bittiğinde Sonlanır”

-Romanın sonlanmadığını söylesem yanılmış olur muyum? Devamı var gibi sanki. Yani bitti bu roman diyemiyor insan. Eylül sadece eşiği aşmış sanki.

Roman ancak hayat bittiğinde sonlanır. Bu Eylül’ün doğumundan ölümüne dek sürdüğü hayatı konu alan bir roman olmadığına göre, sonlanmış demektir. Her romanın kendi ömrü var bana göre. Her şeyin çok net çizildiği bir son beklentisiyle bunu söylüyor olabilirsiniz. Ama bence bu roman için de önemli olan kurduğunuz o cümle: Eylül sadece eşiği aşmış. Eşik romanı o eşiği aşana kadar Eylül’ün yaşadığı çarpışmaları, çelişkileri, gel gitleri, umutları, umutsuzlukları; yani varoluşunu tamamlamak için ilk adımı atma iradesini gösterene kadar yaşadığı ruhsal, duygusal ve düşünsel dönüşümleri anlatmak için yazıldı. Sonrası artık okurun hayal gücüne kalmış…

-Eylül’ün büyük bir eşiği atlamasına vesile olan okuldan alınıp zorla evlendirilen “Elif”ler bugün de var. Sayıları azımsanmayacak oranda hem de.

Evet, Eylül’ün Elif’i tanıması ve onun sorunlarıyla ilişki kurması, aslında toplumla ilişki kurmak, kendi bireysel dünyasının biraz dışına çıkmak anlamına da geliyor o yüzden. Elif, Eylül’ün eşikten geçmesine bu özelliğiyle yardımcı oluyor.

“Ergenekon sürecinin de romanı yazılabilir”

-Bugün ülkemizde başka bir 12 Eylül (Ergenekon süreci) yaşanıyor. Yine cezaevlerinde babalar ve onların yolunu gözleyen, onlara hasret büyüyen çocuklar var. Sence bu kuşağın Eylül’lerinin romanı yazılacak mı ya da yazılmalı mı?

Her şeyin romanı yazılabilir bence. Hayatta karşımıza çıkan her anın. Her hayatın. Her insanın hikâyesi anlatılmaya değerdir. Önemli olan onu roman yapacak özelliklere sahip olmasıdır. Ergenekon sürecinin de romanı yazılır, neden olmasın. Ama bence bunun için erken. Nasıl 12 Eylül’ü gerçekten anlamak ve anlatmak için üzerinden 30 yıl geçmesi gerekiyordu, Ergenekon ve pek çok güncel olay için de bu geçerlidir bana göre. Kaldı ki 30 yıl bir insan ömrü için uzun olsa bile, toplumların hayatında hiç de uzun değil, o yüzden aceleci davranmamak gerekir bana göre.

Tagged with →  
Share →
Set your Twitter account name in your settings to use the TwitterBar Section.