Endişe duymanın büyüklere has olduğunu sananlardan mısınız? İşsizliğin yarattığı endişeleri, kavga gürültü ortamının oluşturduğu kaygıları, pazartesi sendromlarını, sevdiğiniz birini ya da bir şeyi kaybetme korkusunu yalnızca büyüklerin yaşadığını mı sanıyorsunuz? Eğer öyleyse şimdi gözünüzü kulağınızı dört açın ve Fred’in Küçük Endişeler Dizisi başlığı altında yayımlanan hikâyelerini dinleyin!
Dört kitaptan oluşan dizinin her kitabında bir başka endişe konusu ele alınıyor. Hepsinde hikâyenin anlatıcısı, ilkokul çağındaki Fred. Zaten olaylar da onun ve çevresindeki insanların başından geçiyor. Her kitabın başında, Fred’in oturduğu apartmandaki komşularıyla ilgili kısa bilgiler yer alıyor. Çizimlerle de desteklenen bu anlatım çocukları kendi çevrelerine daha dikkatli bakmaya özendirmesi ve iyi birer gözlemci olmalarına yardımcı olması nedeniyle etkili.
Gelelim Fred’in başına gelen olaylara ve duyduğu endişelere… Hani hepimizin yaşadığı pazartesi sendromları var ya, tatilsonrası işe gitmek ne kadar da zor gelir! Ama bunu bilmezmiş gibi, çocuklarımızın pazartesi okula gitmemek için mızmızlanmalarına kulak asmayız. İşte Fred, serinin Eyvah, Yine Okullar Açılıyor!  isimli kitabında uzun bir tatil sonrasında yaşadığı bu kaygı halini anlatıyor bizlere. “Acaba öğretmen nasıl biri olacak?”, “Yeni arkadaşlar edinebilecek miyim?”, “Nasıl süper çalışkan bir öğrenci olurum?” ve daha birçokları…
Genellikle çocukların ev içinde yaşanan sıkıntıların farkında olmadığı sanısı hâkimdir. Oysa onların algıları hepimizden daha açık! Sözgelimi işsiz kalmanın yarattığı yoğun sıkıntının içinde bizler kendi derdimize düşmüşken, acaba bu çocuklarımıza nasıl yansır? İşte serinin öteki kitabı Eyvah, Ela’nın Babası İşsiz Kaldı!  bunu anlamamızı sağlayan ve onlara, kendileri gibi kaygılar duyan başkaları da olduğunu gösteren bir kitap. Bu kitabın çocuk ile anne-babayı diyalog kurmaya ve ortak sıkıntıları konuşmaya yönlendiriyor olduğunu da gözden kaçırmamalı.
Evde huzursuz bir ortam olduğunda, kapalı kapılar ardında tartışmalar yürüttüğümüzde, çocuklarımızın bunları duymaması için fısıldamanın yeterli olacağını düşünürüz. Kimisi buna da gerek duymaz ve çocuğun kavgadan gürültüden o kadar da etkilenmeyeceğine inanmayı tercih eder. Kendinizi onların yerine koyup bir düşünün; sizden en az iki katı bir boya ve cüsseye sahip koca adamlar ve kadınlar, yüzlerinin ne hale geldiğinin farkında bile olmadan bağırıp çağırıyorlar! İşte Eyvah, Herkes Tartışıyor, böyle durumların ne tür kaygılar yaratabileceğinin ipuçlarını veriyor.
Serinin son kitabı ise çok sevdiğimiz bir hayvanımızı kaybettiğimizde neler hissedeceğimiz üzerine odaklanıyor. Eyvah, Köpeğim Kayboldu’da, tüm seri boyunca Fred’e arkadaşlık etmiş olan sevimli köpeği Tufu’nun kaybolmasının yarattığı endişeler konu ediliyor. Bu resimli kitapların dördünün de sonunda ‘Küçük Tavsiyeler’ başlığı altında, çocuklara dönük öneriler yer alıyor. Bir yanıyla gereksiz gibi görünen bu bölüm, didaktik bir dille yazılmadığı için o kadar da rahatsız etmiyor. Yine de hikâyenin anafikri onun içindedir diye düşünüyorum. Çocukların o hikâyeyi okuyup, kendi akıl yürütmelerini yaptıktan sonra (anne babalarıyla da kitap üzerine sohbet ederek) bazı sonuçlara varmaları, onların kendi düşünme yöntemlerini geliştirmelerini sağlayacaktır.
Fred’in öyküsünde dikkati çeken bir vurgu anne ve babasının boşanmış olması. Bu, her öyküde en az bir kez belirtiliyor. Boşanmanın dünyanın sonu olmadığını anlatmak amaçlanmış olabilir. Yine de böyle bir öykü dizisinde, temayla arasında bir ilişki de olmayınca, bu tür bir vurgu anlamlı görünmüyor. Bir de Fred’in annesinin, huysuz, kolay sinirlenen ve tepkileri bir parça kontrolsüz bir tip olarak çizilmesi dikkat çekiyor. İdeal bir aile resmi çizmeye gerek olmasa da, yan öykülerin böyle uç örneklerle oluşturulması, ana temayı beslemediği için tuhaf görünüyor. Fred’in anne ve babası boşanmamış olsaydı ya da annesi böyle sinirli bir kadın olmasaydı da benzer endişeleri duyabilirdi, öyle değil mi?

Radikal Kitap, 22.01.2010

Share →
Set your Twitter account name in your settings to use the TwitterBar Section.